19 Mayıs 2010 Çarşamba

MODERN İNSANİzlanda’daki küçük volkanik püskürmeden gelen bir bulutun neredeyse bütün kıtanın hava trafiğine hatta geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de kesintiye yol açması insana adeta, doğayı dönüştürmekteki tüm gücüne rağmen evrendeki diğer canlı türlerinden farkı olmadığını hatırlattı. Milyonlarca yıldır yeryüzünün şekillenmesine yardım eden bir volkan küçük bir hareketlenmeyle “modern insan”a bir kere daha kendini hatırlatarak gücünü gösterirken doğa içinde önemli bir katkıda bulundu; Her ne kadar uluslararası sermaye grupları hava trafiğindeki bu aksamanın milyon dolarlık zararlara yol açtığını ifade etmiş olsalar da, hava trafiğinden kaynaklanan binlerce metreküp zararlı gazın atmosfere karışmasını önlediğini çevrebilimciler kamuoyuna açıklamışlardır.

Oysa “modern insan” dan çok daha önce tıpkı volkanlar gibi milyonlarca yıldır dünyada yaşayan deniz kaplumbağaları ve Caretta caretta lar modern insan a haddini bildirme konusunda volkanik faaliyetler kadar şanslı ve donanımlı değiller. 110 milyon yıldan beri dünya üzerinde yaşayan Caretta caretta lar moder insanın tüm dünyaya sunduğu yaşam tarzı nedeniyle soyunun tükenme tehlikesi baş gösterdiği için Akdeniz’de ve birçok ülkede uluslararası düzeyde yasalarla koruma altında bulunmaktadır.

Kumsala ve denize atılan naylon poşetleri ve pet şişeleri en çok sevdiği yiyecek olan denizanasına benzeterek yiyen Caretta caretta lar bu nesnelerin yiyecek olmadığını fark ettiklerinde kritik eşiği çoktan geçmiş olurlar ve boğularak ölürler.

Anasınıfı öğrencileriyle yapılan “Yılbaşında Ağaçlara Kıymayın” projesiyle atık pet şişelerden yapılan yılbaşı çam ağacı projesinde yer aldığımı, toplanan şişelerle birkaç deniz kaplumbağasının hayatını kurtarmaya aracılık etmiş olabileceğimizi hatırlayıp daha bir mutlu olsam da, proje ödülü alındıktan sonra proje ağacının sonunun çöpte bitmiş olabileceği düşüncesi de bir o kadar da rahatsız edici bir düşünce olarak zihnimde canlanıyordu.


Öyle ya, ülkemizde hala yol kenarlarında “SİGARANIZI, SÖNDÜRDÜKTEN SONRA ATINIZ” gibi, ceza amaçlı olarak öğrencilere okul bahçesinin temizletilmesi gibi ironik bir eğitim metoduyla çevre bilinci yerleştirilmeye çalışılıyor modern insanlar .
İşte bu eğitim metodolojisiyle yetişen insanlar sularını içtikten sonra pet şişeleri, işleri bitince poşetleri, sigaralarını söndürdükten sonra izmaritlerini çevreye atabilmekte, ceza olarak çevre temizliği yapan çocuklar intikam için çevreyi kirletmeyi, proje için aldıkları ödülden dolayı tebrik edilmeyenler, hatırlanmayanlar çevre için proje yapmamayı seçmekteler.
Volkanik faaliyet gibi lav ve kül püskürtemeyen Caretta carettaların modern insana kendisini nasıl hatırlatabileceğine gelince; masmavi bir denizde pet şişelerin ve naylon poşetlerin arasında yüzmeye çalışırken sert bir ısırık aldığınızı hayal edin.
Kimbilir belki de carrettalar “modern insan”ı naylon poşetlerden ayırt edememektedir!!!

Barış Samancı
Psikolog


İlgili haberler için tıklayın...

-Aydınca

-Modern İnsan

-Caretta carettalar ölü bulundu

-Sualtıgazetesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder